İphone 4 batarya anlamında IOS güncellemeleri öncesinde kullanıcılarına sorun yaşatmayan ve günlük şarj ömrü uzun olan telefon olarak bilinirdi.

Yazılım güncellemelerinin ve uygulama güncellemelerinin hemen ardından batarya konusunun büyük bir problem haline geldiği görülmüştür. 1420 mAh batarya kapasitesine sahip olan iphone 4 modeli, ilk zamanlarında batarya anlamında rakiplerine göre fark yaratan bir modeldir. Zaman içerisinde İphone 5, 5s, 6 ve diğer modellerin gün yüzüne çıkmasıyla birlikte İphone 4’ün batarya konusunda yetersiz olduğu görülmeye başlamıştır.

IOS yazılımının İphone 4 donanımına göre ağır olması ve uygulamaların da İphone 4 donanım özelliklerine göre daha fazla güç istemesi gibi durumlar, İphone 4’ün batarya konusunda bu denli eleştirilmesine neden olmuştur. Telefonun ağır çalışması ve uygulamaların telefonu zorlaması, bataryanın da çok daha hızlı bir şekilde tüketilmesine yol açar. Gün içerisinde çabuk tükenen batarya ise uzun vadede kendi ömrünün kısalmasına neden olur. Bir müddet sonra bataryanın işlevini tam olarak yerine getiremediği görülür.

Bataryanın gün içerisinde örnek olarak 20 saat dayandığı bilinirken, zayıflaması sonucunda günde 10 saati bile görmeden şarj uyarısı vermeye başladığı bilinir. Bazı durumlarda ise telefonun şarjı henüz %20-30 seviyelerindeyken, birden bire kapandığı ve şarjının bittiği görülür. Ayrıca ömrü biten batarya şişmeye başlar ve bu durum da telefonun dışından net bir şekilde fark edilir. Telefonun ovalleştiği ve şişen bataryanın ekrana yaptığı baskıyla, ekranda beyaz lekelere neden olduğu görülür. Bu tür durumlarda bataryanın çok net bir şekilde değişmesi gerekir. Peki, İphone 4 batarya değişimi nasıl yapılır?

Batarya değişimi dilerseniz Apple servisinde dilerseniz normal teknik servisinde dilerseniz de evde yaptırabileceğiniz bir işlemdir. Peki, bu işlemin İphone 4 kullanıcılarına maliyeti nedir?

İphone 4 Batarya Değişim Ücreti Ne kadar? Hangi Aralıklarda Batarya Değiştirilmelidir?

İphone 4 batarya değişim ücreti ne kadar?” sorusuna cevap arıyorsanız, karşınıza birçok seçeneğin çıkacağını söylemek isteriz. İphone 4’ün batarya konusunda piyasada birçok seçeneğinin olduğu bilinir ve bu durum da fiyat farklılıklarına yol açar.

İphone 4 batarya değişimi konusunda maliyet olarak, değişim seçeneğine göre farklılaşan maliyetlerle karşınıza çıkar. Değişimin Apple servisinde yapılmasını istiyorsanız, orijinal olarak 349 TL karşılığında değişim işlemlerinizin gerçekleşeceğini söylemek isteriz. Değişimi herhangi bir teknik serviste yaptırırsanız, fiyatlar servisten servise ve servisin kullandığı bataryaya göre değişebilir. Bu noktada ise karşınıza birçok fiyat seçeneği çıkar. Ortalama olarak 70 TL’den başlayarak, 200 TL’ye kadar batarya ve işçilik kalitesine göre, herhangi bir teknik serviste değişim işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Bataryanın değişimini kendiniz de evinizde yapabilirsiniz. Bu konuda tek yapmanız gereken, İphone tamir kiti ve İphone 4’ün size en uygun bataryasını edinmektir. İphone 4’ün birçok bataryasıyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bütçeniz için hangisi uygunsa o bataryayı sipariş edip, evde kendi imkanlarınızla takabilirsiniz.

İphone 4 telefonunuzun bataryasını 2 yılda bir defa değiştirmeniz, durumun normal olduğunu gösterir. Telefonu sürekli kullanıyorsanız ve yoruyorsanız, bu süre 1,5 seneye kadar düşebilir. Telefonu pek kullanmıyorsanız da 3 sene kadar batarya konusunda sorun yaşamamanız söz konusu olabilir. Peki, İphone 4 batarya değişim işlemi nasıl yapılır?

İphone 4 Batarya Değişim İşlemi Nasıl Yapılır?

İphone 4 batarya değişim işlemlerine başlamadan önce mutlaka elinizde İphone tamir veya onarım kitinin olması gerekir. Bu kit, telefonunuza zarar vermeden, kolay ve hızlı bir şekilde batarya değişim işlemleri yapmanıza yardımcı olur.

İçeriğimizde yer alan detaylara dikkat etmeniz durumunda, batarya değişim işlemini kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Adımları dikkatli bir şekilde takip etmeniz, telefonunuzun zarar görmemesi adına büyük önem taşır.

ADIM1:

İphone 4 Batarya Değişimi

İphone 4 bataryasının değişimi konusunda ilk adım, görselde görülen, şarj soketinin iki tarafında da bulunan vidaları sökmektir. Bu vidalar, kasa ile ekran bağlantısını oluşturan önemli detaylardır. Vidaların boyut olarak küçük olması, çabuk bir şekilde kaybolmasına yol açar. Bu durumun önüne geçebilmek adına mutlaka kaybolmayacak ve göz önünde duran bir yerde söz konusu vidalar muhafaza edilmelidir.

ADIM2:

İphone batarya değişimi

İkinci adımda, görselde yer alan ve okla gösterilen tabakanın vidalarının sökülmesi gerekir. Bu işlem, bataryanın kasadan ayrılabilmesi için yapılması gereken bir işlemdir. Metal tabakanın altında, bataryanın anakart ile soket bağlantısı yer alır. Bu bağlantının çıkarılması için mutlaka bu tabakayı sökmek gerekir.

Tabakayı söküp, soketi de çıkardıktan sonra batarya telefondan ayrılabilir. Yeni batarya, metal tabakanın bulunduğu kısımdaki soket yuvasına oturtulmalıdır. Hemen ardından metal tabakanın vidaları tekrar yerine oturtulup sıkılmalıdır. Bu işlem sonrasında batarya değişim işleminiz tamamlanmış olur.

Batarya değişim işleminin hemen ardından, kasanın alt kısmında yer alan iki adet vida da sıkılmalı ve telefonun kapağı tamamıyla kapatılmalıdır. Böylelikle batarya değişim işlemi tüm detaylarıyla sonlanmış olur.