iPhone 5 batarya fiyatı merakı, kullanıcıların yaşadıkları batarya sorunları sonucunda ortaya çıkan bir durumdur. Bilindiği üzere iPhone 5 son dönemlerin en eski telefonlarından biri olarak kabul edilir ve cihazın performansı da bu yargıyı destekler. Yazılım yükünün çok ağırlaşması, cihazın pil tüketimini ciddi ölçüde arttırır. Bu durum ise telefonun genel pil sağlığına doğrudan etki ederek, batarya sorunlarının ortaya çıkmasına yol açar. Batarya sorunların nedeniyle direkt olarak gündeme iPhone batarya değişimi konusu gelir.

Batarya değişimi konusunda iPhone 5 kullanıcılarının tercih edebilecekleri birçok seçenek vardır ancak kullanıcılar genel olarak fiyatı unsuru üzerinde dururlar. Fiyatın iyi olması, batarya performansından daha önemlidir ancak her zaman için fiyat/performans ürünü bir batarya tercih edilmelidir. Bataryanın fiyatı arttıkça kalitesinin de iyi olacağı yönünde yanlış bir algı vardır. Fiyat arttıkça kalite bir miktar artabilir ancak her zaman optimum seviyede yani, tam anlamıyla fiyat/performans ürünü olan bataryalara yönelmek gerekir. iPhone 5 batarya fiyatı konusunda kullanıcılar birbirinden farklı çeşitle karşılaşırlar ve karar vermek zorlaşır. İnternet fiyatı, Apple servis fiyatı ve teknik servis fiyatı bu konuda temel unsurlardır.

iPhone 5 Batarya Fiyatı İnternet

iPhone 5 batarya fiyatı internet üzerinden araştırılırsa, fiyat skalasının tahmin ettiklerinden de geniş olduğunu görürler. Hepsiburada, Trendyol, Cimri.com, N11 vb. e-ticaret platformları üzerinde birçok batarya fiyatı ve çeşidi kullanıcıların karşısına çıkar. iPhone 5 batarya fiyatları 65-70 TL gibi seçeneklerden başlayarak, 200 TL gibi fiyatlara kadar uzanabilirler.

İnternetten batarya alınırken dikkat edilmesi gereken birçok husus vardır ancak ne yazık ki kullanıcılar ilk olarak fiyat detayına dikkat ederler. Fiyatın uygun olması önemlidir ancak bataryanın yapısal anlamda kalitesi de ciddi anlamda dikkat edilmesi gereken bir konudur. Bununla birlikte internetten almış olduğunuz bataryayı ya siz ya da teknik servis vasıtasıyla değiştirmeniz gerekir. Siz değiştirecekseniz ve değişim kitiniz yoksa mutlaka sipariş vereceğiniz üründe değişim kiti olmalıdır. Bununla birlikte teknik servislerin büyük bir çoğunluğu, batarya kendilerinden olmadıkları için sizin götürdüğünüz batarya ile değişim yapmazlar. Bunun nedeni ise ilerleyen süreçte yaşanan herhangi bir sorun için sorumluluk almak istememeleridir.

İnternetten batarya alırken mutlaka bu detaylara dikkat edilmeli, bataryanın ne şekilde değiştirileceği konusu üzerinde de durulmalıdır.

iPhone 5 Batarya Fiyatı Apple Servisi

iPhone 5 batarya fiyatı Apple servisi de batarya konusunda kullanıcıların tercih edebilecekleri bir seçenektir. Batarya fiyatları konusunda internet seçeneği çok ucuzdur ancak birçok kullanıcı iPhone batarya değişimi işleminin daha sağlıklı olmasını tercih ederler. Bu nedenle Apple servisiyle değişim yapmayı tercih ederler. Apple servisi ile direkt olarak telefonun orijinal bataryası kullanılarak değişim yapılması söz konusu olur. Apple servisinde iPhone batarya değişimi fiyatı 399 TL’dir.

Bu seçenek kullanıcılara genel olarak pahalı gelir ancak birçok kullanıcı değişimin garantili olması ve bataryanın direkt olarak orijinal batarya ile sağlanmasından ötürü Apple servisi ile değişimi tercih ederler. Kullanıcıların bu konuda dikkat etmeleri gereken asıl nokta, bataryanın eski orijinal yani, herhangi bir değişim veya gelişime uğramamış bir batarya olmasıdır.

Apple servisi tarafından cihazınıza takılan orijinal batarya, bir müddet sonra tekrar aynı batarya sorunlarının ortaya çıkmasına yol açar. Bu nedenle batarya değişiminin kalıcı bir çözüm sağlamadığı ve bir müddet sonra tekrar aynı batarya sorunlarının gün yüzüne çıktığı görülür. iPhone 5 batarya fiyatı konusunda en pahalı seçeneğin, aylar sonra tekrar batarya sorunu çıkarması ise değişim işleminin pek bir yararının olmadığının en önemli göstergesidir.

Apple servisinde yapılan değişimlerde dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise telefonda daha önceden meydana gelmiş diğer sorunlardır. Apple servisi; telefonun kasasında hasar, ekranda çatlak, batarya soketinde problem, tuşlarda problem vb. sorunlar görmesi durumunda, öncelikle bu sorunların onarılması gerektiğini belirtir. Ardından batarya değişim işleminin gerçekleşeceğini belirtir ve bu durumdan ötürü batarya değişim maliyeti hesapladığınızdan çok çok daha fazla olabilir.

iPhone 5 Batarya Fiyatı Teknik Servis

iPhone 5 batarya fiyatı teknik servis vasıtasıyla da araştırılabilecek bir konudur. Size yakın olan telefon teknik servislerini tek tek gezerek, cihazın batarya değişimi adına ne kadar ücret talep ettiklerini öğrenebilirsiniz. Fiyatlandırma genel olarak 100 TL’den başlayarak 200 TL’ye kadar uzanabilir. Ücreti vermeniz durumunda kısa süre içerisinde cihazınıza yeni bataryası takılır ancak teknik servisler vasıtasıyla yapılan değişimlerde de dikkat edilmesi gereken birçok durum söz konusudur.

Kullanıcılar teknik servislerde genel olarak telefonun bataryasının ne kadar ücrete değişeceğine dikkat ederler. Halbuki cihaza hangi bataryanın takılacağı en çok dikkat edilmesi gereken konudur. Cihaza takılan bataryanın mAh değerinin düşük olması söz konusu olabilir. Yapısal anlamda zayıf olması, Li-On gibi önemli bir yapıdan üretilmemesi, bataryanın kendine has korumalarının olmaması (kısa devre, yüksek akım, düşük akım vb. korumalar) ve bataryanın sorunlu bir batarya olmasından ötürü cihaza zarar vermesi, teknik servisler ile yapılan değişimlerde iPhone 5 kullanıcılarının karşısına çıkabilecek olan sorunlardır.

iPhone 5 batarya fiyatı alırken, teknik servislerde fiyattan ziyade bu gibi detaylara yönelmek gerekir. Bu detayları öğrenip, yapılan değişim işleminin garantili olup olmadığını sorduğunuzda, garantili olduğuna dair bir yanıt almanız durumunda, değişim işlemi bir nebze de olsun rahat bir şekilde gerçekleştirilebilir.

iPhone 5 Batarya Bittiği Nasıl Anlaşılır?

iPhone 5 batarya bittiği nasıl anlaşılır?” sorusu, iPhone 5 batarya fiyatı araştırması yapan birçok kullanıcı tarafından en merak edilen sorunların başında gelir.

Sadece iPhone 5 bataryalarında değil aslında batarya ile çalışan her türlü cihazda bataryanın bittiğine dair birçok uyarıyla karşı karşıya kalırsınız. Bunların başında ise bataryanın kısa süre içerisinde pili tüketmesi sorunu dikkat çeker. Telefonunuzun bataryasını tam dolum yapsanız dahi gün içerisinde şarjınızın çok hızlı bir şekilde tükendiğini rahatlıkla görürsünüz. Bazı günler cihazınızın bataryasını günde 1-2 kere dahi şarj etmeniz söz konusu olabilir. Bu gibi durumlar bataryanın bittiğinin ya da bitmek üzere olduğunun en önemli göstergesidir.

Bataryanın bittiği telefonun ayarlar kısmında da net bir şekilde anlaşılabilir. Ayarlar>Pil>Pil Sağlığı adımlarını izlemeniz durumunda zaten telefonunuzun bataryasının ne denli sağlıklı olduğunu görebilirsiniz. Eğer pil sağlığı %90’ın altına düşmüşse bataryanızın bittiğini anlayabilirsiniz ve en kısa sürede değişim gerekir.

Bataryanın bittiği dışardan da anlaşılabilir birtakım belirtilerle de tespit edilebilir. Biten bir batarya şişmeye başlar ve şiştiği takdirde telefonun birçok yerine baskı uygular. Özellikle ekrana fazlasıyla baskı uyguladığı bilinir. Ekrana yaptığı baskı nedeniyle ekranda lekelenmeler veya dokunmatiğin yanlış çalışması gibi durumlar söz konusu olabilir. Bununla birlikte telefonun kasa olarak yamulduğu da net bir şekilde görülen bir durumdur. Bu gibi durumlar bataryanızın acilen değişmesi gerektiğinin en önemli göstergelerindedir.

iPhone 5 Batarya Hangi Marka Olmalı?

iPhone 5 batarya hangi marka olmalı?” sorusunu genel olarak batarya değişimini Apple servisinde yapmak istemeyen kullanıcılar sorar.

Apple servisinde batarya değişimi yapmak istemeyen kullanıcılar, hangi marka batarya alacaklarını iyi bir şekilde araştırmalıdırlar. En doğru markayı ve ürünü bulup, bu batarya ile değişim sağladıklarında, orijinal değişime göre daha iyi sonuçlar alabilirler. Nitekim Rova Bilişim iPhone 5 batarya bu konuda en çok tercih edilen ve beğeni toplayan ürünlerden biridir. Rova Bilişim tarafından geliştirilen bu batarya, mAh değeri bakımından %30 daha fazla bir kapasiteye sahiptir.

Normal şartlarda iPhone 5 bataryası 1440 mAh değerinde bir kapasiteye sahipken, Rova Bilişim tarafından özel olarak geliştirilen batarya ise 1800 mAh değerinde bir kapasite ile iPhone 5 kullanıcılarının karşısına çıkar. Ayrıca bu bataryanın kısa devre, düşük akım, yüksek akım, çift katmanlı devre ve daha birçok koruması mevcuttur. Kullanıcılar bu korumalar sayesinde bataryanın uzun süre yapısal bozulmalara uğramadan kullanabilmesine imkan bulurlar. Bu nedenle de Rova Bilişim tarafından geliştirilen İphone 5 bataryası, bu konuda mutlaka tercih edilesi gereken ürünlerden biridir.