İphone 5 batarya konusunda Apple markasının en zayıf ürünlerinden biridir. 1440 mAh’lık batarya kapasitesiyle son derece yetersiz bir şarj ömrü sunan İphone 5 ürünü, bir üst modelinde de aynı sorunla tüketicilerin karşısına çıkar.

5s’nin batarya olarak 1570 mAh’lık kapasiteyle 5 modelinden daha üstünde olduğu bilinse de 5s’nin de şarj ömrü son derece kısadır. Gerek 5 gerekse 5s modellerinin şarj ömürlerinin bu kadar kısa olmasının birçok sebebi vardır ancak en önemlisi donanımsal ve yazılımsal sorunlardır.

İphone 5, donanım olarak kasasında bulundurduğu bataryaya göre çok üstün bir cihazdır. Batarya, cihazın teknik donanımını karşılayabilecek bir güçte değildir. Hal böyle olunca şarj ömrünün son derece kısa olduğu ve gün içerisinde 2 kere bile şarj ihtiyacı duyulduğu görülebilir. Bir telefonun çok fazla şarj edilmesi ise batarya ömrünü kısaltır ve batarya sorunlarının ortaya çıkmasına neden olur.

Özellikle İphone 5 batarya kapasitesi konusunda 1440 mAh’lık kapasitesi nedeniyle sahip olduğu gelişmiş donanım özelliklerine göre son derece zayıf bir üründür. Bu nedenle bataryanın gün içerisinde çabuk bittiği ve şarj ihtiyacı duyduğu çok net bir şekilde görülür. Telefonun sık sık şarj edilmesi sonucunda, batarya şiştiği için batarya değişimi gerekir. Peki, batarya değişim ücreti ne kadar olur? Hangi periyotlarda batarya değiştirmek gerekir?

İphone 5’in Batarya Değişim Fiyatı Ne Kadar? Hangi Aralıklarla Batarya Değiştirilir?

İphone 5 Batarya Değişim Fiyatı Ne Kadar? Hangi Aralıklarla Batarya Değiştirilir?” soruları, İphone 5 kullanıcılarının en çok merak ettikleri soruların başında yer alır.

İphone 5’in batarya değişimi aslında ücretsiz olarak sağlanabilir. Tek yapmanız gereken kaliteli bir batarya siparişi vermek ve bataryayı evde kendi imkanlarınız dahilinde telefona takmaktır. Bataryanın değişimi konusunda içeriğimizde kapsamlı bilgileri bulabilir ve detaylara dikkat etmeniz durumunda çok kolay bir şekilde İphone 5 batarya değişim işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Batarya değişimini evde yapamayacağınızı düşünüyorsanız, herhangi bir teknik servis vasıtasıyla 150-200 ve 300 TL gibi fiyatlara değiştirebilirsiniz. Bataryanın kalitesi ve işçilik kalitesi gibi detaylar fiyatı belirleyen ana unsurlardır. Bu yüzden bütçenize uygun bir şekilde teknik servisler vasıtasıyla değiştirmeniz mümkün olur.

İphone 5’in bataryasını ise orijinal batarya kullanmanız durumunda en az 1 buçuk senede bir defa, normal şartlarda 2 senede bir defa ve dikkatli kullanımda 3 senede bir defa değiştirmeniz mümkün olur. Telefonunuzu ne kadar fazla şarj ederseniz, telefonunuzla şarj halindeyken ne kadar çok vakit geçirirseniz ve telefonunuzu tam dolum yapmadan şarjdan çıkarıp kullanırsanız, bataryanın değişim oranı aynı orantıda kısalır.

İphone 5 Batarya Değişimi Nasıl Yapılır?

İphone 5 batarya değişimi nasıl yapılır?” sorusunun cevabını merak ediyorsanız, içeriğimizi detaylı bir şekilde inceleyip, mutlaka ince ayrıntıları dikkatli bir şekilde gözden geçirmelisiniz.

Öncelikle batarya değişim işlemine başlarken, mutlaka İphone 5’in cihaz tamir kiti veya benzeri telefon tamir kitleri edinmeniz önemlidir. Bu kitler sayesinde telefonun kasası çok daha kolay açılır ve batarya değişim işlemi aynı oranda kolaylaşır.

ADIM 1:

İphone 5 Batarya

Batarya değişimini yapabilmek adına öncelikle kasanın içerisine girmeniz gerekir. Bu işlem için de şarj girişinin hemen her iki yanında bulunan vidaları, uygun bir tornavida ile sökmeniz önemlidir. Vidaları söktükten sonra mutlaka iyi bir yerde muhafaza etmeniz gerekir. Vidaların çok küçük olduğu için kaybolmaları da son derece kolaydır.

ADIM2:

İkinci adımda ise oklarla gösterilen yerlerdeki aparatlar büyük iş görecektir. Aparatın biri ekranı güvenli bir şekilde vakumlayıp, kasadan ayırmaya çalışırken, diğeri ise kasa ile ekran arasına girer ve ekranın kasadan kolaylıkla ayrılmasına yardımcı olur. Bu aparatlarla ekranı kasadan ayırdıktan sonra ise batarya değişim işlemi başlar.

ADIM3:

Üçüncü adımda ise okla gösterilen yerdeki soket koruyucu demirin sökülmesi gerekir. Bu demirin altında ise bataryanın anakart ile olan bağlantısı yer alır. Bu bağlantı sökülmeden, bataryanın anakarttan ayrılması mümkün olmaz. Bataryayı sökmek adına mutlaka bu soketi ve demirini sökmeniz gerekir.

Demiri sökmenizin ardından bataryayı rahatlıkla telefondan çıkarabilir ve yeni bataryayı takabilirsiniz. Yeni bataryanın anakart ile olan bağlantısını yapmayı unutmayın ve anakart ile batarya bağlantı soketi üstündeki demiri de mutlaka geri takın. Hemen ardından ise ekranı kasayla birleştirin ve şarj girişinin her iki yanında bulunan vidaları yerine oturtun. Böylelikle batarya değişim işlemini tamamlamış olursunuz.