İphone 5s batarya ömrü, diğer her telefonda olduğu gibi belirli bir süre sonra dolar. Kimi 5s telefonlarda 1 yıl, kimilerinde 2 yıl ve kimilerinde ise 3-4 yıl kadar bir süre sonra bataryaların ömrünü tamamladığı görülür. Bataryaların ömrünü tamamlayıp tamamlamadığını anlamak adına “İphone Pil Sağlığı” bölümü kullanılabilir. Bunun yanı sıra 5s bataryası birçok şekilde de ömrünü tamamladığını gösterir.

Özellikle telefonunuz şarj ettikten sonra 2-3 dakikalık kullanımda dahi şarj seviyesi 10’ar 10’ar bitiyorsa ve telefonunuzun şarjı %20-30 seviyelerindeyken, birden bire kapanıyorsa, bataryanın artık ömrünü tamamladığı çok net bir şekilde anlaşılır. Ayrıca bitmiş bir 5s bataryası, şişer ve bu şişkinlik telefonun kasasından veya ekranında belli olur.

Şişen batarya zamanla hem ekrana hem de telefon kasasının arkasına baskı yapar. Telefon kasasının arka kısmında ovallik oluşur ve hatta yukarı kalkar. Bunun yanı sıra işin daha kötü yanı, şişen bataryanın ekrana baskı yapmasıdır. Ekrana baskı yapan batarya, ekranda dokunmatik kısmının sağlıklı çalışmamasına neden olur. Telefonun kendi kendine ekrana dokunduğu, ekranda renk solması vb. birçok sorun, bataryanın şişip, ekrana baskı yapmasıyla net bir şekilde fark edilir. Peki, İphone 5s batarya değişimi fiyatı ne kadar? Batarya ne zaman değiştirilir?

İphone 5s Batarya Değişimi Fiyatı Ne Kadar? Batarya Ne Zaman Değiştirilir?

İphone 5s batarya değişimi fiyatı ne kadar? Batarya ne zaman değiştirilir?” gibi birçok soru, İphone 5s kullanıcıları tarafından fazlasıyla merak edilir.

İphone 5s batarya fiyatı, ürünün kalitesine göre değişim gösterir. Kimi zaman son derece uygun fiyatla kimi zaman da pahalı fiyatlarla batarya satın alabilirsiniz. Üstelik işçilik ücretiyle birlikte 150-200-250-300 gibi fiyat aralıklarında değişim sağlayabilirsiniz. Fiyatların biraz maliyetli gelmesi söz konusu olabilir. Kimi bataryaların kalitesi tartışılmazdır ve batarya değişimi yapan işletmenin de işçiliği gayet iyidir. Bu durumda telefonunuzun bataryası ve diğer aksamları konusunda sorun yaşamazsınız ancak ürün kalitesi ve işçiliği kötü olan servislerde durum çok daha ciddi bir vaziyet alabilir.

Telefonunuzun bataryası değiştirildikten sonra bazı aksamları çalışmayabilir. Bataryanın kullanım ömrü kısa olabilir ve daha birçok problem ortaya çıkabilir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak adına direkt olarak bataryayı kendiniz değiştirebilirsiniz.

İphone 5s batarya değişimi ise tamamıyla sizin telefonu kullanma alışkanlıklarınıza bağlı oluşan bir zaman dilimidir. Bazı bataryaların 3-4 sene değişmeden performanslı çalıştıkları, bazı bataryaların ise 1 yılı zor doldurdukları görülür. Ürün kalitesi bu konuda önemli bir etken olarak bilinirken, telefonu kullanma şekliniz de batarya ömrünün asıl belirleyici unsuru olarak tanımlanabilir.

Telefonunuzu şarjda çok kullanıyor olmanız, tam şarj etmesine musade etmemeniz, telefonda arka planda fazla uygulama çalışması gibi birçok detay, batarya ömrünü kısaltır. Bu yüzden mutlaka telefon kullanırken bu detaylara da özen göstererek kullanmanız gerekir. Aksi halde 1 yıl bile dolmadan batarya değişimi gerekebilir.

İphone 5s Batarya Değişimi Nasıl Yapılır?

İphone 5s batarya değişimi konusunda dikkat etmeniz gereken birkaç husus vardır. Yazımızın devamında bu hususları görebilirsiniz. Ayrıca batarya değişimi konusunda mutlaka gerekli alet-edevatları da edinmelisiniz. Aksi halde telefon batarya değişimi işleminiz hayal kırıklığı ve telefonunuzun hasar alması gibi durumlarla sonuçlanabilir.

ADIM1:

İphone 5s batarya değişimi

İphone 5s batarya değişimi işlemi yaparken ilk adım, telefonun alt kısmında ve şarj soketinin her iki yanında yer alan vidaları sökmektir. Telefonun iç kısmına ulaşabilmek adına öncelikle mutlaka bu vidaları özel tornavida ile sökmeniz gerekir. Vidaları söktükten sonra ise ekranı, kasadan ayırma işlemi başlar. Bu noktada gerekli aparatlara kesinlikle sahip olmanız ve çok hassas davranmanız gerekir. Aksi halde telefonunuzun birçok aksamı zarar görebilir.

ADIM2:

İkinci adıma gelindiğince, son derece hassas davranılması gereken kasayı ve ekranı birbirinden ayırma işlemi vardır. Özel bir aparat sayesinde telefonun alt kısmında girilir ve ekran kasadan ayrılır. Çok hafif bir ayırma sonrasında hemen olarak ekran ve kasa birbirinden tamamen ayrılmaz. Bu kısımda hassas olmak gerekir. Üçüncü adımda ayırma işleminin tam detayları yer almaktadır.

ADIM3:

Okla gösterilen kısımda, parmak izi okuyucunun ana karta olan bağlantı soketi yer alır. Bu soket, düzgün bir şekilde çıkarılmazsa kopar ve telefonda parmak okuyucu fonksiyonu tamamen yok olur. Bu soketin çıkarılması adına karga burnu veya cımbız gibi ucu sivri aletler kullanılmalıdır. Kasada yer alan klipsi çıkarılarak, parmak izi okuyucu güvenli bir şekilde telefondan ayrılabilir.

ADIM4:

Dördüncü adımda oklarla işaretlenen yerlere mutlaka dikkat edilmelidir. Üst kısımda yer alan ok, bataryanın telefondan ayrılması için gerekli olan klips yeridir. Klips, hassas bir şekilde ayrılmalı ve klipsi tutan parça kaybedilmeyecek bir yerde saklanmalıdır.

Ardından alt kısımda yer alan okta, demir bir çubuk vasıtasıyla batarya tamamıyla kasadan ayrılabilir ve yerine yeni batarya takılabilir. Takılan bataryanın mutlaka klips yerine oturtulması gerekir. Sonrasında ise parmak izi okuyucu yerine takılmalı ve diğer sökülen vidalar da yerine oturtulmalıdır. Ardından ekran, kasa ile birleştirilmeli ve şarj soketinin her iki yanında yer alan vidalar sıkı bir şekilde kapatılarak, batarya değiştirme işlemi tamamlanmalıdır.