İphone 5s batarya değişimi, Apple firmasının telefon modelleri arasında en çok batarya değişim ihtiyacı hissedilen ürünlerinden biridir.

5s, sahip olduğu donanım özellikleri bakımından kaliteli ve iyi performans sergileyen bir modeldir. Daha doğrusu IOS güncellemelerinden önce öyleydi. Yapılan güncellemeler telefonun çok çaba sarf etmesine ve buna rağmen yavaş çalışmasına neden oldu.

İphone 5s, her ne kadar iyi performans göstermeye çalışsa da herhangi bir şekilde yazılımsal kısıtlamalar nedeniyle bunu yapamaz. Ayrıca iyi performans gösterememesine karşın, yüklü miktarda enerji sarfiyatına neden olur. Enerji sarfiyatının bu denli fazla olması, ilk etaplarda kullanıcıların gözüne çarpmaz. Tam dolu bir batarya hemen hemen günü idare etmeye yardımcı olur. İlerleyen süreçte ise günü çıkarmadığı net bir şekilde görülür.

İphone 5s batarya değişimi sinyallerini ise ilk olarak bu evrede göstermeye başlar. Telefon şarj tutmakta zorlanır ve bazı günler, gün içerisinde 2 defa şarj edilebilir. Bu durum bataryanın ömrünün dolduğuna işarettir. Telefonun aşırı miktarda enerji tüketmesi, bataryanın ömrünün kısalmasına yol açar. Ömrü kısalan batarya daha çok şarj ister ve daha çok şarj edilen telefon, yine bataryanın ömrünün kısalmasına neden olur. Bu gibi detaylar sonucunda ise İphone batarya değişimi kaçınılmaz bir hal alır. Peki, fiyatları ne kadardır?

İphone 5s Batarya Değişim Fiyatları Ne Kadar?

İphone 5s batarya değişim fiyatları ne kadar?” sorusu, özellikle batarya değişim maliyetini en aza indirmek isteyen kişiler tarafından sıkça sorulan bir sorudur.

5s batarya değişimi için öncelikle telefonunuzun garanti durumu hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Cihazınızın garantisi olması durumunda batarya değişim işlemini ve maliyetini dert etmeniz gerek kalmaz. Cihazınızda ekstra herhangi bir sorun yoksa ve garantisi devam ediyorsa, ücretsiz bir şekilde değişim yapmanız mümkün olur.

Cihazınızın garantisi devam etmiyorsa veya herhangi bir sebepten ötürü bitmişse, batarya değişim ücreti 349 TL olarak karşınıza çıkar. Söz konusu fiyat dahilinde orijinal iphone 5s bataryası ile değişim yapabilirsiniz.

Bataryanın servisten değişimi konusunda dikkat edilmesi gereken nokta, cihazınızda ekstra başka bir sorun olup olmaması durumudur. Eğer ekranınız çatlaksa, kasada herhangi bir hasar varsa vb. sorunlar mevcutsa, Apple servisi öncelikle bu sorunları giderir. Sonrasında batarya değişimini gerçekleştirir. Bu nedenle batarya değişim maliyeti çok daha üst seviyelere çıkabilir. Değişim yapılmadan önce size konu hakkında bilgi verilir.

İphone 5s Batarya Değişim Nasıl Yapılır ve Dikkat Edilmesi Gereken Detaylar Nelerdir?

İphone 5s batarya değişimi konusunda dikkat etmeniz gereken ince detaylar vardır. Özellikle parmak izi okuyucu soketi, bu konuda en çok dikkat edilmesi gereken noktalardan biridir. Eğer bu detaya dikkate edilmezse, telefonun parmak izi okuyucusu iptal olabilir.

Parmak izi okuyucunun yanı sıra, telefonun bataryasının hem kolay hem de zarar görmeden değişebilmesi adına, İphone telefon tamir kitinin olması gerekir. Bu tamir kiti, İphone telefonlara özel olarak tasarlanmıştır ve telefonun her noktasına kolaylıkla ulaşabilmenize yardımcı olur. Telefonun bataryasının değişimi konusunda adım adım içeriğimizi inlemeniz ve tüm detaylara aşırı dikkat göstermeniz büyük önem taşır.

ADIM1:

İphone 5s batarya değişimi

İphone 5s batarya değişimi konusunda ilk adımı, telefonun alt kısmında yer alan vidaları sökerek atabilirsiniz. Bu vidaları söktükten sonra kasa ile ekranın birbirinden ayrılma süreci başlar ancak öncesinde dikkat edilmesi gereken daha farklı bir konu vardır.

Bu konu ise vidaların iyi bir yerde tutulmasıdır. Vidaların boyut olarak çok küçük olması nedeniyle kaybolmaları kuvvetli bir ihtimaldir. Bu durumun önüne geçebilmek adına, göz önünde duracak ve kaybolmayacak bir yerde saklanması önemlidir.

ADIM2:

Batarya değişimi konusunda ikinci adım, kasa ile ekranın birbirinden ayrılması adımıdır. Görselde yer alan çubuk benzeri bir araçla, ayırma işlemini kolaylıkla yapabilmeniz mümkündür.

İkinci adım içerisinde dikkate dilmesi gereken detay ise okla gösterilen yerdeki parmak izi okuyucu soketidir. Bu soketi ayırmadan, bataryayı ve ekranla kasayı ayırmanız pek mümkün olmaz. Söz konusu soketi mutlaka kasadan ayırmanız gerekir. Ekran kısmından ayırmanız durumunda parmak izi okuyucunuza zarar verebilirsiniz.

ADIM3:

İphone batarya değiştirme işleminin üçüncü ve son adımında, görselde yer alan batarya soketi koruyucu metalini sökmeniz gerekir. Bu metali tutan iki adet küçük vida bulunur. Bu vidaları söktükten sonra metali kaldırıp, bataryanın soketini çıkarabilirsiniz. Çıkardıktan sonra ise yeni bataryanın soketini takıp, yuvaya oturtutabilirsiniz.

Bu işlemin ardından batarya değişmiş olur. Parmak izi okuyucunun soketini takıp, ardından da kasanın altta yer alan vidalarını yerine takıp, sıkmaya başlayabilirsiniz. Böylelikle telefonunuzun batarya değişim işlemini sonlandırmış olursunuz.