iPhone 5s batarya, Apple kullanıcıları tarafından sıkça araştırılan bir konudur.

iPhone 5s, Apple modelleri arasında en çok satan modellerden biri olarak bilinir. Gerek ilk olarak piyasaya çıktığı tarihlerde gerekse şuan ki dönemde halen daha sıklıkla tercih edilen bir telefondur. Özellikle fiyatının uygun olması, tamir ve onarım masraflarının uygun olması gibi birçok durum, bu telefonu tercih edilebilir kılar. Telefonun fiyat/performans olarak başarılı olması, tercih edilebilir olması konusunda önemli bir etkenken, bataryası nedeniyle de birçok kişinin iPhone 5s almaktan kaçındığı görülür.

İphone 5s batarya konusunda oldukça zayıf telefonlardan biridir. Daha doğrusu ilk piyasaya çıktığı dönemlerde son derece güçlü olan bataryası, zaman içerisinde yapılan IOS güncellemeleri ve uygulamaların gelişmesi nedeniyle, şuan için yetersiz kalmış durumdadır. Telefonun şarjının çok çabuk tükendiği ve bu nedenle bataryanın genel ömrünün, yani iPhone 5s pil sağlığı durumunun da kötüye gittiği yönünde birçok şikayet görülebilir.

Bataryanın gün içerisinde çok çabuk bir şekilde erimesi, genel ömrünün de çok çabuk bir şekilde erimesine yol açar. Haliyle bu durum iphone 5s batarya değişimi yapmak zorunda kalmanıza yol açar.

iPhone 5s Batarya Kaç Mah? Bir Günde Kaç Saat Gidiyor?

“iPhone 5s batarya kaç mah? Bir günde kaç saat gidiyor?” soruları, iPhone 5s kullanıcılarının en merak ettikleri sorulardan sadece birkaç tanesidir.

iPhone 5s bataryasının mAh değeri 1440 olarak bilinir. Bunun yanı sıra yeni nesil iPhone 5s telefonlarda batarya değerinin biraz daha yükseltildiği görülmüştür. Yapılan düzenlemeyle birlikte 1570 mAh kapasitesine çıkarılmıştır. Kısacası, iPhone 5s bataryalarının 1440 mAh ve 1570 mAh kapasitede oldukları bilinir.

Bataryanın günlük ömrü ise kullanıcıya göre değişim gösterir. Standart; arama yapmak, günde en fazla yarım saat Instagram, az miktarda Whatsapp ve Facebook gibi platformlarda gezinen kişiler için bataryanın 1 günü rahatlıkla çıkardığı söylenebilir. Günün sonunda ise mutlaka bataryanın şarj edilmesi gerekir.

Bataryanın yavaş yavaş ömrünü doldurması durumunda ise 1 gün dahi dayanamadığı görülebilir. Bunun yanı sıra sürekli olarak oyun oynuyor, sosyal medyada geziniyor veya telefonla görüşme yapıyorsanız, telefon şarjının daha kısa süre içerisinde tükendiği görülür. Bazı kullanıcıların 5-6 saat içerisinde bataryanın tükendiği konusunda şikayetçi oldukları bile görülebilir.

iPhone 5s Orijinal Batarya Değişimi Nasıl Yapılır?

iPhone 5s batarya

“iPhone 5s orijinal batarya değişimi nasıl yapılır?” sorusu, en çok merak edilen sorulardan biridir.

iPhone 5s telefonunuzun bataryasını orijinaliyle Apple servisinde değiştirilmesi mümkündür. Bu işlem için telefonunuzun mutlaka garanti kapsamında olması gerekir. Telefonunuz garanti kapsamındaysa, iPhone 5s telefonunuzun bataryası ücretsiz bir şekilde servisinde değişir. Telefonunuz garanti kapsamında değilse de yine Apple servisinde ücretli olarak batarya değişim işlemi yaptırabilirsiniz.

Apple servisinde batarya değişimi yaptırmak istiyorsanız, dikkat etmeniz gereken noktalar vardır. Eğer telefonunuzun herhangi bir bölgesinde hasar söz konusuysa, ne yazık ki telefonunuz garanti kapsamında olsa bile ücretsiz bir şekilde değişimi yapılmaz. Öncelikle bu sorun giderilir ve sonrasında batarya değişim işlemi gerçekleştirilir.

Apple servisi iPhone 5s bataryasını 349 TL karşılığında orijinali ile değiştirir. Normal teknik servislerde 150-200 TL arasında bataryanızı değiştirebilirsiniz. Ayrıca iPhone 5s batarya değişimi nasıl yapılır? içeriğimizi okuyarak da batarya değişim işlemlerinizi kendi evinizde kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

iPhone 5s Batarya Fiyatı

İphone 5s batarya fiyatı, orijinal ve yan sanayi ürün olmak üzere iki farklı şekilde bulunur. Piyasada birçok orijinal adı altında ürün dolaşır ancak Apple servisi dışında pek orijinal iPhone 5s bataryasının bulunduğu söylenemez. Apple servisi ise direkt olarak batarya satmaz. Batarya değişimi için telefonunuzun garantisi yoksa 349 TL talep eder.

İnternet üzerinden veya herhangi bir telefoncudan iPhone 5s bataryası almak istiyorsanız da 80 TL’den başlayıp, 200 TL’ye kadar batarya bulabilmeniz mümkün olur. Bataryanın kalitesine mAh değerine göre fiyatlarının farklılaştığı görülür. Genel anlamda ucuz, kalitesiz ve garantisi olmayan bataryaların kısa süre içerisinde tükendiği ve tekrar batarya değişim işlemine yol açtığı görülür.

iPhone 5s Bataryasının Bittiği Nasıl Anlaşılır?

iPhone 5s bataryasının bittiği nasıl anlaşılır?” sorusu, iPhone 5s kullanıcıları tarafından sıklıkla sorulardan sadece bir tanesidir.

iPhone 5s telefonunuzun bataryasının bitip bitmediğini öncelikle telefonunuzun Ayarlar>Pil>Pil Sağlığı sekmelerine girip, karşınıza çıkan ekrandan kolaylıkla anlayabilirsiniz. Bu kısımda pil sağlığınızın %90’ın altına düştüğünü görüyorsanız, telefonunuzun batarya konusunda zayıfladığı yorumunu getirebilirsiniz. Zaten telefonunuzun pil sağlığının bu seviyelerde olması durumunda başka batarya zayıflığı belirtileriyle de karşı karşıya kalırsınız.

Telefonunuzun gün içerisinde bataryasının hızlı bir şekilde eridiği görülür. Şarj tam dolduktan saatler sonra tükenir. Gün içerisinde 2-3 defa şarj etmeniz gerekir. Bunun yanı sıra telefonun bataryası şişer hem ekranı hem de kasayı etkiler. Telefonun kasasının bataryanın şişliği nedeniyle ovalleştiği görülür. Bunun yanı sıra ekranda da bataryanın baskı nedeniyle beyazladığı veya renk değiştirdiği görülür.

Bataryanın bittiğinin anlaşılması konusunda en önemli belirtilerden bir diğer ise telefonun aniden kapanmasıdır. Telefon ilk etaplarda %10-15 seviyelerinde şarjı varken birden bire kapanır ve şarj uyarısı verir. Sonrasında bu durum %20-30 seviyeleri arasında görülür. Bir müddet sonra ise %50 şarj varken dahi kapanabilir. Bu tür belirtiler karşısında mutlaka telefonunuzun bataryasının değişmesi gerekir.