iPhone 5s orijinal batarya anlamında bir süre kullanıcılarının beklentilerini karşılamış ancak sonrasında büyük hayal kırıklığına neden olmuştur.

Bu durumun birçok sebebi vardır ancak temelinde batarya yapısının kalite anlamında çok iyi durumda olmaması, batarya mAh değerinin düşük olması ve telefonun işlemcisine binen yük gibi detaylar yer alır. Bilindiği üzere 5s modeli, Apple telefon modelleri arasında en çok satan ve tercih edilen modellerden biri olmuştur. Bunun temel nedeni ise telefonun performans ve kamera konularında, rakiplerine göre çok üstün olmasıdır.

Telefonun gerek kamera gerekse teknik performansının başarılı olabilmesi adına iyi bir sistem yazılımı ve iyi sayılabilecek donanım özelliklerine sahip olması gereklidir. iPhone 5s modeli ise bu konuda yeterli durumdadır. iPhone 5s orijinal batarya ne yazık ki bu özelliklerin dışında kalır ve telefonun yüksek donanım özelliklerine karşı da son derece başarısızdır. Bu nedenle telefona yetemez ve gün içerisinde telefonun şarjı hızlı bir şekilde tükenir. Bunula birlikte artık iPhone 5s modellerinin eskidiği de söylenebilir.

Telefonun eskimesiyle birlikte üzerine binen yazılım yükü hem işletim sisteminden kaynaklı hem de uygulamalardan kaynaklı olarak ciddi anlamda artar. Bu yüzden de batarya zaten normal şartlarda yetersizken, yazılım yükünün ciddi anlamda ağırlaşmasından ötürü iyice problemler çıkarır. Peki, iPhone 5s orijinal batarya kaç mAh değerindedir ve neden telefona tam anlamıyla yetmez?

iPhone 5s Orijinal Batarya Kaç mAh?

iPhone 5s orijinal batarya kaç mAh?” sorusunun özellikle 5s cihazlarında yaşanan batarya problemleri sonucunda bahis severler tarafından sıklıkla sorulduğu görülür. iPhone 5s orijinal batarya 1570 mAh değerine sahiptir.

1570 mAh, değeri aslında ilk etapta yeterli gibi gözükür. Nitekim telefonun piyasaya sürüldüğü ilk yıllarda da son derece yeterliydi ancak telefonun yazılım yükünün son yıllarda giderek artış göstermesi, bu batarya kapasitesinin ciddi anlamda yetersiz olmasına yol açmıştır. Bataryanın yetersiz olması ise şarj menzilinin son derece kısa olmasına neden olmuştur. Batarya menzili kısaldıkça da 5s kullanıcıları telefonu daha çok şarj etmek zorunda kalırlar.

Unutulmamalıdır ki telefonun her şarja bağlanışı (tam dolum yapılmasa dahi), şarj etme ömrünün büyük ölçüde azalmasına yol açar. Bu durum nedeniyle de 5s kullanıcıları telefonlarının batarya anlamında yazılım yüküyle birlikte iyice verimsiz olduğunu görürler. Bu durumda ise batarya değişimi gerekir ve iPhone 5s orijinal batarya değişimi konusunda dikkat edilmesi gereken bazı detaylar vardır.

iPhone 5s Batarya Değişimi

iPhone 5s batarya değişimi konusunda orijinal batarya değişimi başta olmak üzere, bireysel ya da sıradan bir teknik servisten yardım almak gibi seçenekler, 5s kullanıcılarının karşısına çıkar.

5s kullanıcıları Apple servislerinde değişim yaptırmayı düşünüyorlarsa yüksek meblağlar ödemek durumunda kalırlar. Bu hususta asıl olan meblağ değil, bataryanın kendisidir. Apple servisi batarya yenilemesi yaparken, telefonun üstünden çıkan bataryanın tekrar sıfırını takar. Bu durum da telefona batarya anlamında olumlu bir müdahale yapılmadığını ve tekrardan, aynı süreç sonucunda batarya sorunlarının ortaya çıkacağını gösterir. Bu nedenle iPhone 5s orijinal batarya değişimi sadece kısa süreli çözüm sağlar.

Bununla birlikte batarya değişimi konusunda herhangi bir telefon teknik servisinden de yardım alınabilir. Maliyet ciddi anlamda düşük olur ancak alınan sonuç hayal kırıklığı olabilir ve olmak ihtimali de yüksektir. Sıradan teknik servisler, mAh değeri son derece düşük olan bir batarya takarlar ve bu batarya telefona faydadan çok zarar sağlar. Haliyle aylar, belki de günler sonra tekrar batarya değişimi yapılmak zorunda kalınabilir.

Bireysel değişim konusunda ise Rova Bilişim iPhone 5s batarya ürünü önerilir. Bu batarya ürünü mAh değeri bakımından orijinal bataryaya göre %30 daha güçlüdür. Ayrıca yapı olarak da daha dayanıklı ve malzeme kalitesi anlamında da daha verimlidir. Peki, tüm bu değişim seçenekleri, 5s kullanıcılara ne kadar mal olur?

iPhone 5s Batarya Değişimi Ne kadar?

“iPhone 5s orijinal batarya değişimi ne kadar?” sorusu, tüm 5s kullanıcılarının batarya değişim ihtiyacı olmasa dahi en sık sordukları soruların başında yer alır.

iPhone 5s orijinal bataryasının değişimi konusunda kullanıcılarına Apple servislerinde minimum 399 TL’lik bir masraf çıkarır. Eğer telefonun kasasında, ekranında veya donanımlarında sorun varsa bu tutar daha da artış gösterebilir. Normal teknik servislerde yapılan değişim ise 100 ila 150 TL arasında değişim gösterir. Bu değişimlerde ise batarya kalitesinin ciddi anlamda düşük olduğu ve telefona herhangi bir katkı sağlamadığı görülür.

Bu nedenle fiyat performans ürünü olan Rova Bilişim iPhone 5s batarya ürünü,batarya değişim işlemlerinde sıklıkla önerilir ve tercih edilir. Böylelikle çok yüksek bir tutar ödemeden, 5s kullanıcıları orijinal bataryadan daha kaliteli bataryayla değişim sağlayabilirler. Böylelikle batarya sorununa geçici veya orta vadeli değil, direkt olarak uzun vadeli çözüm getirirler.