iPhone 6 pil performansı olarak ne yazık ki Apple telefon kullanıcılarının şikayet anlamında en çok yakındığı modellerin başında gelir.

iPhone’nun 6 modeli, çıktığı dönemde çok ses getiren ve büyük bir satış rakamı yakalayan modellerden biridir. Haliyle çok yaygın olarak kullanıldığı ve batarya sorunlarının da çok yaygın bir şekilde çeşitli platformlarda dile getirildiği söylenebilir. Telefonun çıktığı dönemde çok ses getirmesinin nedeni ise sahip olduğu donanım özellikleri yani, telefonun başarılı performansıdır. Bu denli güçlü ve başarılı bir performans sergileyen telefonun da bataryasının mutlaka güçlü olması gerekir. Aksine Apple bu modelde ciddi bir hataya imza atarak son derece zayıf bir batarya ile telefonu piyasaya sunmuştur.

Bataryanın belirli kullanım sürecinden sonra her kullanıcıda sorunlar ortaya çıkardığı bilinir. Bu kullanım süreci ise kullanıcıdan kullanıcıya değişim gösterir ancak mutlaka sorunlar kendini gösterir. Sorunların çözümü için de pil değişimi gerekir. Aksi halde telefon birçok şekilde pil değişimi gerektiğinin sinyallerini verir ancak bu sinyaller verilmeden önce zaten “Pil Sağlığı” bölümünden bataryanın durumunu öğrenmek mümkündür. Peki, pil sağlığı telefondan nasıl öğrenilir?

iPhone 6 Pil Sağlığı Öğrenme

iPhone 6 pil sağlığı öğrenme işlemi telefon ayarları bölümünden kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir. Bu konuda tek yapılması gereken, Telefon Ayarları>Pil>Pil Sağlığı adımlarının uygulanıp, telefonun pil sağlığının yüzde kaç olduğuna bakılmasıdır. Telefonun pil sağlığı %95’in üzerindeyse henüz pil değişimi gerekmez ve pil sağlığının genel durumunun iyi olduğu söylenebilir.

Pil sağlığı %95 ila %90 arasındaysa yavaş yavaş pilin ömrünü doldurmaya başladığını söylemek mümkündür ve haliyle batarya değişimi geliyor demektir. Eğer pil sağlığının %90’ın altında olduğunu görürseniz, telefonunuz zaten bataryasının değişmesi gerektiği konusunda birçok sinyal vermeye başlamıştır. Batarya sorunlarının ortaya çıkmasından ötürü pil sağlığı daha da düşüş göstermeden değişim gerekir. Pil sağlığı konusunda ise dikkat edilmesi gereken nokta, yeni bataryanın gücü yani, mAh değeridir. Peki, yeni bataryanın mAh değeri kaç olmalıdır? Orijinal batarya gücü kaç mAh değerindedir?

iPhone 6 Pil Gücü Kaç mAh?

“iPhone 6 pil gücü kaç mAh?” araştırması yapan 6 kullanıcılarının 1810 mAh değerinde bir pil gücü ile karşılaştıkları görülür. Bu pil gücü diğer modellerle kıyaslama yapıldığı zaman yetersiz olduğu net bir şekilde fark edilebilir. Orijinal pil gücünün bu mAh değerinde yetersiz olması karşısında, batarya değişimi sırasında takılan yeni bataryanın da bu mAh değerinin altında olmaması büyük önem taşır. Aksi halde batarya sorunun sadece aylar süren çözümü söz konusu olur.

Pil gücünün mutlaka 1810 mAh değerinin üstünde olması gerekir. Aksi halde batarya sorununa kesin olarak çözüm bulunması söz konusu olmaz. Bu nedenle doğru bataryayı bulmak ve bu bataryayla değişim sağlamak son derece zordur. Ayrıca batarya değişimi sırasında maliyetten kaçmak veya aşırı maliyetli bir değişimin kaliteli olduğunu düşünmek, her zaman için hayal kırıklığı getirir. Bu nedenle doğru batarya ile değişim gerekir.

iPhone 6 Pil Değiştirme

iPhone 6 pil değiştirme konusunda kullanıcıların genel olarak orta noktayı bulamadıkları görülür. Kullanıcılar ya Apple servislerinde değişim yaptırarak yüksek maliyetlerle değişimi sağlarlar ya da sıradan teknik servislerde son derece ucuz fiyatlarla değişim yaparak, batarya sorunun çözümünü sadece kısa süreliğine gerçekleştirmiş olurlar.

Apple servisleri orijinal batarya ile değişim sağladıkları için telefona takılan batarya da 1810 mAh değerinde olur. Bu değer telefon için yetersizdir ve mutlaka daha üst seviye bir batarya gerekir. Sıradan teknik servisler ise genel olarak daha düşük mAh değerinde ve kalite anlamında daha kötü bir batarya ile değişim sağlarlar. Bu durum da değişim maliyetinin boşa gitmesine ve aylar sonra telefonun batarya sorunlarının yeniden ortaya çıkmasına yol açar.

iPhone 6 Pil Fiyatı Ne Kadar?

“iPhone 6 pil fiyatı ne kadar?” sorusu iPhone 6 kullanıcılarının en çok sordukları soruların başında gelir.

Eğer telefonunuzun garantisi devam ediyorsa -iPhone 6 gibi eski modeller için garanti kavramı pek kalmamış olsa da- ücretsiz bir şekilde değişim söz konusu olur. Eğer telefonunuzun garantisi devam etmiyorsa veya çeşitli sebeplerden ötürü garanti dışı kalmışsa, 399 TL karşılığında Apple servislerinde değişim sağlayabilirsiniz.

Normal teknik servislerde ise 80 TL’den başlayan değişim fiyatları 160-170 TL gibi seviyelere kadar çıkabilir. Bu seviyelere çıkan değişim fiyatlarına rağmen kalıcı bir çözüm elde etmeniz son derece zordur. Peki, bu soruna ne gibi bir çözüm sağlanabilir?

iPhone 6 Pil Çabuk Bitiyor Sorunu ve Çözümü

iPhone 6 pil çabuk bitiyor sorunu her iPhone 6 kullanıcısının son dönemlerde yaşadıkları sorunların başında gelir. Telefonun bataryası zaten başlı başına yetersizdir. Buna ek olarak; telefonun IOS yazılım yükünün artması ve telefonda yüklü olan uygulamaların zaman içerisinde güncellemeler nedeniyle daha fazla donanımı yormaları gibi durumlar bataryanın çabuk bir şekilde tükenmesine yol açar. Bataryanın çabuk tükenmesiyle birlikte yapısal olarak zayıflaması da batarya sorunun ortaya çıkmasına yol açar.

iPhone 6 batarya sorunun çözümü adına daha üst seviye bir batarya tercih edilmesi gerekir. Rova Bilişim iPhone 6 batarya ürünü bu konuda tercih edilmesi gereken ve telefona batarya performansı konusunda yeni bir soluk getirecek bataryalardan biridir. 2300 mAh pil gücüne sahip olan Rova Bilişim iPhone 6 bataryası sayesinde batarya sorununuza uzun solumlu bir çözüm getirmek mümkün olur.