iPhone 6 plus batarya konusunda 6 ve 6s modellerine göre daha gelişmiştir. Batarya olarak gelişmesinin en önemli kanıtı ise telefonun mAh değerlerinde yazan bilgilerdir.

6 Plus modelinin batarya olarak gelişmesi, telefonun ilk kullanım sürecinde kullanıcılarının fazlasıyla dikkatini çeker ve gözle görülür bir fark söz konusu olur. Batarya performansı diğer modellere göre daha üst seviyedir ve uzun süreli şarj dayanıklılığı gösterir. Bu nedenle kullanıcıların herhangi bir sorun yaşamaları söz konusu olmaz ancak bu durum, sadece belirli bir süreç için geçerlidir. Süreç ise kullanıcıların telefonu nasıl kullandıklarına göre değişim gösterebilir. Kimi kullanıcılar telefonu daha performanslı kullandıkları için süreç kısalır kimi kullanıcılar ise uzun süreli kullandıkları için süreç ciddi anlamda uzar.

Sürecin sonlanmasıyla birlikte ise artık telefon eski batarya performansından uzaklaşmaya başlar. Bataryanın verimi düşer ve şarj tutma konusunda ciddi bir zayıflama söz konusu olur. Bu tür durumlarda ise telefonun şarj yok uyarısı verip birden bire kapandığı, şarjın gün içerisinde çok çabuk bir şekilde tükendiği ve hatta bataryanın şiştiği görülür. iPhone 6 plus batarya değişimi işte tam olarak bu süreçte gündeme gelir ve bir müddet sonra kesin olarak batarya değişir. Değişim konusunda ise kullanıcıların karşısına birçok seçenek çıkar. Peki, hangileri tercih edilebilir?

İphone 6 Plus Batarya Değişimi

iPhone 6 plus batarya değişimi için Apple yetkili servisleri başta olmak üzere, diğer yetkili olmayan teknik servisler veya bireysel değişim gibi üç farklı seçeneği tercih edebilirsiniz. Apple servisinde orijinal batarya ile değişim yapılır ve maliyet anlamında diğer seçeneklere göre oldukça yüksek olduğu söylenebilir. Yetkili olmayan servislerde ise yapılan değişim orijinal batarya ile olmaz, haliyle telefonun batarya ömrü son derece kısa olur. Bir müddet sonra tekrar batarya değişimi gerekir ve aslında bu seçenek çok daha maliyetli olur.

Evde kendiniz de değişim yapabilirsiniz ancak kaliteli ve orijinal iPhone 6 Plus bataryasından çok daha güçlü bir batarya bulmanız büyük önem taşır. Aksi halde değişimin herhangi bir anlamı kalmaz ve bir müddet sonra batarya sorunları karşı karşıya kalmak mümkün olur. Bu konuda ise genelde kendilerince değişim yapan kullanıcılar, Rova Bilişim iPhone 6s Plus bataryasını tercih ederler. Bu batarya, orijinal 6 Plus bataryasına göre mAh değeri bakımından daha güçlü ve batarya dayanıklılığı konusunda %30 daha verimlidir. Bu nedenle rahatlıkla tercih edilebilir ve genel olarak yorumlarına bakıldığında, izlenimlerin hep olumlu yönde olduğu görülür.

Evde yapılan değişim sadece batarya ücreti gerektirir ve bu nedenle servise herhangi bir işçilik ücreti ödemenize gerek kalmaz. Eğer bu konuda daha önce hiç tecrübeniz yoksa, iPhone 6 plus batarya değişimi içeriğimize göz atıp, batarya değişiminin püf noktaları hakkında bilgi alarak telefonunuzun bataryasını yenileyebilirsiniz.

iPhone 6 Plus Batarya Kaç mAh?

Batarya sorunu yaşadığı için araştırma yapan birçok 6 Plus kullanıcısı, araştırmaları neticesinde daima “iPhone 6s Plus batarya kaç mAh?” sorusunu sorarlar.

Batarya konusunda önem taşıyan nokta ne yazık ki bataryanın mAh değeri değildir. Bataryanın yapısal olarak dayanıklı ve kaliteli olması önem taşıyan asıl noktadır. Telefonun mAh değeri her ne kadar yüksek olursa olsun, yapısal anlamda dayanıklı olmaması kısa süre içerisinde batarya sorunlarının ortaya çıkmasına yol açabilir. Bataryanın mAh değerinden ziyade direkt olarak içeriğine göz atılmalıdır. Rova Bilişim tarafından sunulan iPhone batarya ürünlerinde olduğu gibi Li-on içeriğine sahip olan her türlü batarya uzun performans sağlayabilir.

Standart bir iPhone 6 plus bataryasının kapasitesi ise normal şartlarda 2915 mAh olarak biliniyordu ancak Apple 6 Plus modelinin işlemcisi için 2750 mAh kapasitesinde bir bataryanın yeterli olacağına kanaat getirmiştir. Bu nedenle de yeni nesil 6 plus bataryalarının mAh değeri düşürülmüştür.

iPhone 6 Plus Orijinal Batarya Fiyatları

iPhone 6 plus orijinal batarya fiyatları belirli fiyat aralığında Apple telefon kullanıcılarının karşısına çıkar. Yetkili servisteki fiyatlar bu aralığa dahil değildir. Bunun nedeni ise Apple yetkili servislerinde yapılan batarya değişiminin modele göre fiyatlandırılması ve 6 Plus modelleri için de 399 TL’lik bir ücret belirlenmiş olmasıdır.

Apple yetkili servisleri dışında ise internet üzerinden veya teknik servislerinde 100 TL ile 200 TL aralığında 6 Plus modelinin bataryaları bulunabilir. Her zaman için en ucuz tercih edilmemelidir ancak en pahalısının da en iyi olduğu düşünülmemelidir. Bataryanın mAh değerine bakılmalı ve içeriğinde ne gibi maddelerin yer aldığı görülmelidir. mAh değeri orijinalinden düşük olmamalıdır ve hatta orijinalinden daha fazla olmalıdır. İçeriğinin Li-On gibi üst düzey içeriklerden yapılmış olması da büyük önem taşır. Söz konusu kriterlere uyan bataryalara bakıldığında ise sadece Rova Bilişim iPhone 6 Plus batarya ürünü öne çıkmaktadır.