İphone 6s batarya konusunda bir önceki modellere göre gelişmiş olsa da sahip olduğu teknik özelliklere göre bataryanın zayıf kaldığı söylenebilir. Bu nedenle telefonun şarjının çok çabuk bittiği ve bazı kullanıcıların günde 2 defa şarj doldurmak zorunda kaldıkları şeklinde şikayetler görülür.

Telefonun sürekli olarak şarj edilmesi, batarya ömrünün kısalması ve pil sağlığının ise zayıflamasına yol açar. Bu durumun önüne geçebilmek adına telefonu mümkün olduğunca az şarj etmek gerekir. Şarjı çabuk biten modellerde ise telefonu az şarj etmek, pek mümkün olmayabilir. Telefonun az şarj edilebilmesi adına tek seçenek, son derece nadir kullanılmasıdır. Haliyle bu durum her kullanıcı için mümkün olmayabilir.

Bir müddet sonra telefonun sürekli olarak şarj edilmesi ve telefonun sürekli olarak şarjda kullanılması nedeniyle batarya ömrü ciddi anlamda kısalır. Pil sağlığı hızlı bir şekilde zayıflar ve bataryanın değişmesi gerektiği söylenebilir. Zaten İphone 6s batarya sağlığı düştükçe, birçok şekilde kendini belli eder.

Telefonun şarjının çok hızlı bir şekilde azaldığı gözlerden kaçmaz. Ayrıca telefonun şarj seviyesi %20-30 seviyelerindeyken, birden bire kapandığı görülür. Bununla birlikte biten bir batarya, ciddi anlamda şişer. Şişen bataryanın ise kasada ve ekranda baskı oluşturduğu görülür. Hatta bataryanın şişmesi nedeniyle kasanın bombeli bir görüntüye sahip olur. Ayrıca şişen batarya ekrana baskı yapabilir. Peki, İphone 6s’nin bataryası ne zaman değiştirilmelidir? Batarya değişimi ne kadar tutar?

İphone 6s Batarya Değişimi Fiyatı Ne Kadar? Ne Zaman Değiştirilmelidir?

İphone 6s batarya değişimi fiyatı ne kadar? Ne zaman değiştirilmelidir?” şeklinde sürekli olarak sorular sorulur. İphone 6s kullanıcılarının en çok merak ettiği soruların başında bu sorular yer alır.

İphone 6s batarya değişimi fiyatı, birçok etkene göre değişim gösterebilir. Her servisten farklı fiyat almanız söz konusu olabilir. İphone 6s’nin batarya değişim fiyatı, ortalama 200-300 TL arasında değişim gösterebilir. Ayrıca 300 TL’nin üstüne de çıkabilir. İşçilik ve batarya kalitesi, batarya fiyatını etkileyen en önemli faktörler olarak bilinirler.

Kalite anlamında zayıf olan bir ürün, bataryanızı aylar içerisinde tekrar değiştirmenize yol açar. Kalite anlamında iyi olan bir ürün ise bataryanızı, telefonunuzu kullanım şekline göre minimum 1 yıl idare eder.

6s telefonunuzun batarya değişim süresi ise kullanıma bağlı olarak değişim gösterebilir. Orijinal bir bataryanın ortalama ömrü 1,5 yıl ila 2 yıl arasındadır. Telefonunuzu az şarj etmeniz ve şarjdayken telefonunuzu kullanmamanız durumlarında, batarya ömrünün rahatlıkla 2 yılı görebileceğini söylemek isteriz.

İphone 6s’nin Bataryası Nasıl Değiştirilir?

İphone 6s batarya değişimi aslında sizin de evde gerekli alet ve edevatlar ile yapabileceğiniz bir işlemdir.

İşlem öncesinde mutlaka batarya ile birlikte, değişim aparatlarını da edinmeniz gerekir. Telefon batarya değişimi sırasında, telefonun kasasının ve bataryasının sökülmesi için ince tornavida vb. hassas aletler gerekir. Haliyle değişimi sıradan alet çantası takımlarıyla yapmak pek mümkün olmaz. Bunun yanı sıra içeriğimizde anlatılan batarya değişim şekline çok dikkat etmeniz, hiçbir detayı atlamamanız gerekir. Aksi halde telefonunuzun batarya değişimi esnasında başka problemlerle karşılaşması söz konusu olabilir. Bu yüzden içeriğimizde yer alan detaylara dikkat edilmesi gerekir.

ADIM1:

İphone 6s Batarya Değişimi

Batarya değişimi işlemine başlamak için öncelikle telefonun alt kısmında yer alan ve telefonun şarj girişinin her iki yanında bulunan vidaların, boyutuna en uygun olan tornavida ile yavaşça sökülmesi gerekir.

Söküm işlemi tamamlandıktan sonra çıkan vidaların, çok ufak olmalarından ötürü kaybolma riskine karşı korunmaları adına güvenli bir yerde saklanması gerekir.

ADIM2:

İkinci adıma gelindiğinde ise kasa ve ekranın birbirinden ayrılması gerekir. Görselde yer alan aparatla ya da benzer aparatlar ile kasa ve ekran birbirinden zararsız bir şekilde ayrılabilir. Ayırma işlemi sırasında ekranın komple ayrılmaması, üst kısmın mutlaka kasa ile temas halinde olması önemlidir.

ADIM3:

Telefonun kasadan en fazla bu kadar açıyla ayrılması gerekir. Aksi halde ekranla anakart bağlantısında kopma yaşanabilir. Bu konuda mutlaka hassas olunmalıdır. Ekranı bu açıya getirdikten sonra ise okla gösterilen bölgelerde yer alan parçaların vidalarıyla birlikte sökülüp, uygun bir yerde muhafaza edilmeleri gerekir. Bu parçalar, bataryanın yuvasından çok rahat bir şekilde çıkarılabilmesi adına sökülmelidir.

ADIM4:

Dördüncü adımda görselde alt kısımda yer alan lastik şeklinde uzayan batarya tutucu bandın çıkarılması gerekir. Bu bant, alt kısımda sağda ve solda olmak üzere 2 adettir. İkisinin de uzayana kadar çekilip, görseldeki gibi çıkarılması gerekir. Bu bantlar sökülmeden bataryanın çıkarılması kolay olmaz ve çevredeki parçalar zarar görebilir.

Bataryayı sökmenizin ardından yeni bataryayı yuvasına oturtabilirsiniz. Yeni bataryayı takarken, soketinin kasaya takılması gerekir. Bu adımı mutlak suretle atlamamanız gerekir. Aksi halde telefon güç kaynağıyla bağlantı kuramaz ve açılmaz. Sonrasında ise sökmüş olduğunuz 3 farklı parçayı, tekrar aynı yerlerine vidalarıyla birlikte takarak, kasayı da alt kısmından kapatarak, telefonunuzun batarya değişim işlemini başarıyla sonuçlandırabilirsiniz.