İphone 7 batarya değişimi nasıl yapılır?” sorusu, evde iphone batarya değişimi yapmak isteyen ancak bu konu hakkında pek teknik bilgisi olmayan kişilerin ortak sorudur.

İphone 7’nin batarya değişimi konusunda pek teknik bilgiye ihtiyacınız yoktur ancak değişim esnasında dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Bu noktaları atlamadan, yavaş ve emin adımlarla batarya değişim işlemini yaparsanız, evde kendiniz rahatlıkla bataryanızı değiştirebilirsiniz.

Batarya değişim işlemi sırasında en çok merak edilen konu, bataryanın neden değişmesi gerektiğidir. Öncelikle belirtmek isteriz ki; İphone 7 1960 mAh’lık bir şarj kapasitesine sahiptir. İphone 7 Plus modelinde ise bu kapasite 2900 mAh olarak bilinir. 7 ve 7 Plus arasında fazla bir donanım farkı olmamasına rağmen, 7’nin bu denli düşük bir batarya kapasitesine sahip olması, telefonun şarjının çabuk bitmesine yol açar.

İphone 7 kullanıcılarının belki gün içerisinde telefonlarını iki defa dahi şarj ettikleri görülebilir. Bunun nedeni ise kaliteli ve üstün özelliklerdeki iç donanımın, batarya tarafından güç ihtiyacının karşılayamamasıdır. Kısacası İphone 7 batarya kapasitesi, telefonun donanımı için yetersizdir ve bu nedenle sürekli olarak şarj edilmesi gerekir. Telefonun sürekli olarak şarj edilmesi ise bataryanın kullanım ömrünü kısaltacağı için bataryanın belirli aralıklarla değişmesi gerekir. Peki, İphone 7 batarya değişimi ne kadar? İphone batarya değişimi hangi aralıklarla yapılmalıdır?

İphone 7 Batarya Değişimi Ne Kadar? İphone Batarya Değişimi Hangi Aralıklarla Yapılır?

İphone 7 batarya değişimi ne kadar? İphone batarya değişimi hangi aralıklarla yapılır?” soruları, İphone batara değişimi yaptırmak isteyen tüm kullanıcıların en çok merak ettikleri sorular olarak bilinir.

Öncelikle İphone 7 bataryasının değişimi konusunda, işçilikten ziyade bataryanın fiyatı belirleyici unsurdur. Bataryanın kalitesine göre fiyat değişim gösterirken, batarya ne kadar kaliteliyse, ürünün fiyatı aynı oranda artar. Batarya değiştirmeden önce kaliteli ve uygun fiyatlı bataryayı bulmak büyük önem taşır. Bataryanın fiyat/performans ürünü olması gereklidir. Çok ucuza, aylarca bile dayanmayacak batarya almak yerine, çok pahalıya da değerinin üstünde bir ürün almak yerine, parasını hak eden bir batarya almak, sizi hem daha az maliyete sokar hem de ürünü uzun süre kullanmanıza yardımcı olur.

İphone 7’nin genel olarak batarya değişim fiyatları ise 300-400 TL aralığında olabilir ve bu fiyat hem ürüne hem de değişim yaptıracağınız servise göre değişebilir. Bu yüzden en iyisi, internet üzerinden bataryayı araştırıp, iyi bir batarya bulmak ve iphone batarya değişimi işlemini evde yapmaktır.

İphone 7’nin batarya değişim aralığı ise tamamıyla kullanıcıya bağlıdır. Bazı telefonların orijinal bataryaları 2-3 yıl aralığında dayanıklılık gösterebilirken, bazı telefonların ise 1 yılda batarya değişim ihtiyacı hissettiği görülür. Bu sürenin sebebi, telefonun şarj edilme sıklığı, telefonun şarj halindeyken kullanımı gibi daha birçok detay çerçevesinde değişebilir. Peki, İphone batarya değişimi işlemi nasıl yapılır?

İphone 7 Bataryası Değiştirme İşlemi Nasıl Yapılır?

İphone 7 batarya değiştirme işlemi nasıl yapılır?” sorusunun cevabının tüm detayları içeriğimizde yer alır. İçeriğimizi okurken ve batarya değiştirme adımlarına göz atarken, tüm detayları göz önünde bulundurmanız ve hiçbir detayı kaçırmadan, değişim işlemini tamamlamanız gerekir. Aksi halde telefonunuzun zarar görmesi söz konusu olabilir. Ayrıca değişim işlemi sırasında mutlaka İphone tamir kitine sahip olmanız gerekir.

ADIM1:

İphone 7 Batarya Değişimi

İphone 7 batarya değişim işlemi için öncelikle kasa içerisine ulaşmanız gerekir. İphone 7’nin kasasına ulaşabilmek adına ise telefonun alt kısmında yer alan, şarj girişinin her iki yanında bulunan vidaların sökülmesi gerekir. Vidaların çok ufak boyutlu olması nedeniyle kaybolma ihtimali yüksektir. Bu nedenle kaybolmayacak bir yere koymanız önemlidir.

ADIM2:

İkinci adımda ise telefonun kasasına ulaşma, yani ekranın kasadan ayrılma adımıdır. Ekran kasadan tamamen ayrılmaz. Ekranın üst kısmında yer alan soketin, anakarta işlem boyunca takılı olması gerekir. Aksi halde ekran bağlantısı kaybolur veya zarar görür. Bu yüzden ekranı çok fazla ayırmadan, öncelikle soketleri çıkararak, sonrasında ekranı kasadan ayırmanız gerekir. Ekranın kasadan ayrılması için de bir sonraki adımı dikkatli bir şekilde takip etmeniz çok önemlidir.

ADIM3:

Batarya değiştirmeden önce ekranın kasadan ayrılması gerekir. Ekranı kasadan ayırmak için de mutlaka fotoğrafta yer alan demirin vidalarıyla birlikte sökülmesi, ardından hemen altında yer alan ekran soketinin çıkarılması önemlidir. Ardından ekranın üst ve alt kısımlarında yer alan soketler çıkarılmalıdır.

ADIM4:

İphone 7 bataryasını değiştirirken, alt kısımda yer alan batarya tutucu bandın çıkarılması gerekir. Aksi halde batarya kasadan ayrılmaz. Bataryanın alt kısmında yer alan bant ucunun, tutulup sonu gelene kadar fotoğraftaki gibi çekilmesi ve tamamen sökülmesi gerekir. Ardından batarya sökme işlemi başarıyla yapılabilir.

İşlem sonrasında ise yeni batarya yuvaya oturtup, soketi de yerine takılması durumunda değişim işlemi başarıyla gerçekleşir. Soket takma işleminin ardından ekran soketlerinin yerine takılması gerekir. Ekran soketlerinin hemen ardından ise soketleri koruyan demirin vidalanması ve hemen ardından kasa ile ekran vidasının takılması önemlidir. Bu işlemlerin sonucunda batarya değişimi tamamlanmış olur.